Pływanie stylem motylkowym, nazywanym delfinem, jest jednym z trudniejszych do opanowania. Jednak, gdy ktoś opanuje prawidłową technikę pływania delfinem, daje on dużo przyjemności i satysfakcji płynącemu. Dodatkowo jest to najbardziej widowiskowy styl. Poniżej opisuję prawidłową technikę pływania stylem motylkowym. Jednocześnie zapraszam na zajęcia do Swimlite – zapisz się tutaj…
Stylem motylkowym pływamy w pozycji leżącej na brzuchu, z głową zanurzoną w wodzie, wykonując faliste ruchy tułowia. Ręce w delfinie pracują razem. Praca złączonych nóg również jest jednoczesna. Na jeden cykl ruchowy ramion wykonujemy dwa uderzenia / kopnięcia nóg. Oddech w stylu motylkowym bierzemy co drugi cykl ruchu ramion.
- W delfinie wejście rąk do wody odbywa się na przedłużeniu linii ramion, nogi w tym czasie są ustawione w pozycji gotowej do rozpoczęcia pierwszego kopnięcia w dół.
- Po wejściu kończyn górnych do wody i ustawieniu ich do tzw. „chwytu wody” (ramiona lekko ugięte w stawach łokciowych, dłonie ułożone nieco szerzej od barków), następuje pierwsze kopnięcie nóg w dół.
- Następnie wykonujemy „chwyt wody” i kończyny górne zaczynają wykonywać ruch lekko na zewnątrz i w dół z ustawieniem „wysokiego łokcia” (ugięcie ramion pogłębia się) – tzw. pociągnięcie. Nogi w tym czasie unosimy aby były gotowe do następnego kopnięcia napędowego w dół.
- Dłonie zmieniają kierunek ruchu do tyłu i do wewnątrz wprowadzając ramiona w fazę odepchnięcia.
- Gdy kończyny górne znajdują się blisko tułowia na wysokości bioder, następuje mocne „odepchnięcie”, nogi rozpoczynają swoje drugie kopnięcie w dół. Unosimy lekko głowę w celu nabrania powietrza.
- Następnie dłonie i ramiona wyjmujemy z wody, rozpoczynając fazę ich regeneracji, a nogi w tym czasie wracają do góry, gotowe do kopnięcia w dół. Kończyny górne przenosimy proste w łokciach, nisko nad wodą do przodu w celu ich ponownego wejścia do wody. Głowa natomiast wraca do wody, atakując taflę czołem, chwilę przed zanurzeniem rąk na przedłużeniu linii ramion.